НОВИНИ
Истински мед от цяла България в софийски мол
Една навреме родена идея дава отлични резултати. В грипната епидемия гражданите имаха пълен избор от най-качествени пчелни продукти в THE MALL. Един от главните организатори на зимното медено изложение пред Карфур СИМЕОН ТОДОРОВ, председател на Клуба на пчеларите на годината, разказва:
Тук на изложението участват шестима пчелари професионалисти, някои от тях със съпругите си, също пчеларки. При нас на щандовете има голямо разнообразие. Има мед и пчелни продукти от цялата страна-от Видин, от Габровския балкан /биологичен мед/, от Стара планина, от Софийското поле, от Поморие, от Пловдивско и т.н. Тук хората могат да изберат каквото предпочитат. Някои харесват горски медове, други - медове от полето. Някой е любител на мед от магарешки бодил /главно мъжете/, други искат дъхав мед от кориандър /предимно дамите/. Някой обича манов, друг - липов. Имаме за всеки вкус. Имаме всичко, което хората биха търсили от пчеларите и то с най-високо качество. Има и голям избор на цветен прашец. Предлагат се от самите пчелари и разнообразни комбинации и рецепти - мед с прашец, мед с прашец и пчелно млечице, мед и прашец и прополис. Учим ги как да си правят енергийни напитки, които се използват с успех и във фитнес центровете. Рецептата е проста: мед плюс лимонов сок плюс пчелен прашец. Този „коктейл“ е близък по въздействие на пчелното млечице.
Това е второто изложение. Миналата година по време на първото, което пак беше тук пред Карфур-а попаднахме на една промоция на мед на големия магазин, който се продаваше по 5 лв./кг. Такава цена означава нискокачествен мед. Т.е. това е китайски мед смесен с български. Миналата година държавата финансира и даде правата на една фирма. Отпуснатите 6,8 млн лв. заминаха за Китай, защото фирмата, за да направи голяма печалба, закупи мед от Китай. А иначе, според пчеларската програма, държавата отпусна помощ за пчеларите в размер на 6 млн лв. Така дадохме пари на Китай, за да развие тяхното пчеларство. Сравнението и коментарите са излишни. А по време на първото изложение тук в мола, хората прескачаха промоцията, идваха и купуваха мед от нашите пчелари. Така че, софиянци купуваха български мед. Защото хората знаят каква е българската природа, биоразнообразието у нас. Те са неповторими, Такъв мед като полученият в България не може да се купи другаде. Затова и първото, и второто изложение имаха и имат голям успех, подчерта г-н Тодоров.
Защо изчезват пчелите и пчеларите на България?
Инж. Димитър Бонев от Пловдив очерта най-фрапантните проблеми на бранша на Международната пчеларска конференция в София
На практика българския пчелар е притиснат от всички страни. На него му е оставено само едно единствено право –това да работи без да може да се ползва от благините на своя труд. Дори и пчелари, които отглеждат стотици семейства не рядко са принудени да си потърсят и друг източник за доходи за да оцеляват.
Факторите, които оказват негативно влияние на развитието на пчеларството в България са много и имат различен характер.
Основният фактор, който оказва негативно влияние за развитие на сектора, е липсата на адекватна държавна политика в областта на пчеларството. Цялата
нормативна уредба, касаеща отрасъла, е доста остаряла,неадекватна, често пъти противоречаща на националното и европейското законодателство. Дори Стратегията за развитие на Пчеларството през следващия програмен период по-скоро може да бъде определена като стратегия, насочена към развитието на обслужващите пчеларството сектори. Това не е случайно. На практика пчеларите почти не са представени в работните групи, които подпомагат държавните институции при решаване на проблемите в сектора. Често членовете на тези работни групи са заинтересовани лица, които не рядко защитават лични икономически интереси, а интересите на пчеларите биват пренебрегвани.
Друг съществен фактор оказващ негативно влияние е рязкото
покачване на цените както на консумативите и средствата за производство, така и на пчелните майки и отводки (рояци).Това доведе до значителното увеличаване на разходите за производство. Средствата по Програмата за развитие на пчеларството, въпреки че достигнаха до една малка част от пчеларите, доведоха изкривяване на пазарните цени както на майки и отводки, така и на инвентара.
Проблемът с опазването на пчелните семейства не намира адекватно решение вече повече от десетилетие. Съществуващата нормативна уредба позволява на земеделските стопани при третиране със
средства за растителна защита безнаказано да унищожават годишно повече от 6000 пчелни семействаи още няколко пъти по толкова да се борят за оцеляването си. Нанасят се непоправими щети на пчелите и пчеларя. Вместо да получи доходи от дейността си, той е принуден да инвестира средства за спасяването от глад и болести на оцелелите семейства. В същото време държавните институции не са взели предвидените от закона мерки за откриването на извършителите и доказването на вината им. Дори нещо повече. В нормативната уредба съществуват текстове, при които ощетеният пчелар трябва да заплати непосилни за него суми за извършването на анализи и евентуалното доказване на вината на извършителя. На практика пчеларят е поставен в положение, при което за него е по-добре да изпие горчивата чаша, вместо да се бори с вятърни мелници.
Ползата от опрашителната дейност на пчелите в България е силно подценена. Няма изградена култура сред селскостопанските производители, липсват познания за ползата от пчелоопрашването дори и сред аграрните специалисти, които ръководят по-големи стопанства. Наемането на пчели с цел пчелоопрашване е по-скоро изключение отколкото практика. Дори по-лошо. Не са редки случаите, при които
от пчеларите се търси рента за това, че пчелите посещават техните култури .Поради тези причини при изработването на новата три годишна програма пчелари и сдружения предложиха на т.н. работна група да се включи мярка, при която да се изработят образователни материали, с които да се запознаят земеделските стопани с конкретните ползи от пчелоопрашването, какви са начините за опазване на пчелите от отравяния и какво те биха спечелили от това. За съжаление пчеларите за пореден път не бяха чути.
България е единствената страна в ЕС, където на пчеларя е забранено със закон да произвежда пчелии да търгува с тях. Това право имат само един ограничен кръг пчелари, които са част от Националната развъдна асоциация по пчеларство. Те са и единствените, които се ползват от подкрепа на държавните институции. Забранен е и вносът на пчелни майки и отводки (рояци) дори и от страните членки на ЕС. Видно е, че при тези условия няма как да бъде покрито търсенето дори и по мерките от Програмата за развитие на пчеларството, та какво остава за възстановяване на загубените от отравяне, болести, глад и други причини пчелни семейства. От друга страна липсата на конкуренция и съществуването на дефицит в предлагането създава условия за понижаване на качеството, което от своя страна води до сериозни негативни последствия.
Изключително
зле е стоят нещата и със здравеопазването на пчелите.Липсата на достатъчно добра подготовка от страна на ветеринарномедицинските специалисти и отказът от страна на държавните институции тези специалисти да се ползват от помощта на добре обучени пчелари-проверители, води до създаване на предпоставки от ненавременно откриване на опасни заболявания и големи загуби на пчели в цели региони. За съжаление тези загуби с всяка изминала година се увеличават. За беда пчеларите не са подготвени за нашествието на тези заболявания, а и информацията за борбата с тях е твърде оскъдна, въпреки че през последните години бяха инвестирани доста средства имено за тези цели.
Нарастващите загуби, безхаберието на институциите натоварени с контролни функции, както и на органите на реда, и не на последно място зле изработената нормативна уредба, доведоха до
бум в кражбите на пчелни семейства или части от тях.Изключително редки са случаите, когато извършителите на такива посегателства биват разкрити, а още по-рядко те биват наказани, а пчеларите получават обратно своите кошери. Отправяните към институциите конкретни предложения за справяне с тези проблеми или остават не чути, или разглеждането им се отлага години наред.
Програмата за развитие на пчеларството беше единствената помощ, на която пчеларите можеха да се надяват. За съжаление средствата не бяха достатъчно да покрият завишения интерес към нея, а начинът на тяхното разпределение и критериите за кандидатстване не само не бяха съобразени с действителността, но и създадоха предпоставки за много огорчения и много проблеми.
Липсата на капацитет от страна на развъдната асоциация и производителите на кошеридоведе до значително понижаване на качеството на предлаганите по програмата продукти. Слабите отводки, често предоставени на пчеларите през месец август, дори и септември, създадоха предпоставки тези малки семейства да не могат да се развият достатъчно и съответно загубите бяха огромни. При консултациите за новата три годишна програма членовете на работната група отново не се вслушаха в предложенията на пчелари и дружества от цялата страна. Бедата е, че така проблемите остават нерешени и се създават условия програмата по-скоро да навреди, отколкото да помогне за развитието на сектора.
Научна дейност в областта на пчеларството остава голям длъжник към сектора. Липсата на достатъчно финансиране, малкият брой проекти, по които се работи, ниското заплащане на труда на научните работници, доведе до отлив от желаещи млади хора да се занимават с научна дейност. Тези, които имаха амбиции в тази сфера, потърсиха реализация в чужбина, където условията да правят наука са значително по-благоприятни. Така
пчеларите в България на практика остават без необходимата научна подкрепа.А при бързо променящите се условия на работа, климата и настъпването на нови, непознати досега заболявания, без адекватна подкрепа от научните среди бъдещето на сектора е поставено под въпрос.
Един доста съществен фактор, водещ негативни последици в развитието на сектора, е високата средна възраст на пчеларите. Преобладаващата част от хората занимаващи се с пчеларство, са на възраст близка до пенсионната и над нея. Липсата на доходност от дейността, прави отрасъла не дотам атрактивен за младите хора. Дори и тези, които тръгват да правят пчеларство със завиден ентусиазъм, много бързо се сблъскват с тъжната реалност и се насочват към изходните пунктове на страната с надеждата да намерят по-добри условия за живот.
Климатичните промени също оказват силно изразено негативно влияниена сектора. Дългите периоди на засушаване през последните години, чиято продължителност в някои части на страната достигна пет, шест месеца и то през активния за пчелите сезон, доведоха до липсата на достатъчно храна в природата и необходимостта от сериозни допълнителни грижи и познания за справяне със ситуацията от страна на пчеларите. Нещо, за което те не бяха подготвени. Липсата на програми за обучение и невъзможността на пчеларските организации по места да си позволят разходите по наемането на специалисти, които да им помагат при набавянето на необходимите знания и умения за преодоляването на проблеми, свързани с все по-бързо изменящите се условия на природната среда, също води след себе си доста негативни последици. За голямо съжаление, на предложението на пчелари и сдружения по новата Програма за развитие на пчеларството да бъдат предвидени средства за такива програми, отново не бе обърнато никакво внимание.
Българският пчелар на практика може да генерира приходи само от реализацията на произведена през годината продукция, приходите от която често пъти не могат да покрият дори разходите за производство и дължимите осигуровки. А на всичкото отгоре данъчното законодателство, го поставя в ситуация да
дължи и данъци, въпреки че дейността му е на загуба.Цените, на които се търгуват българските пчелни продукти, са най-ниски в цяла Европа, въпреки че природата ни е дарила с богато видово разнообразие и качеството на получените пчелни продукти е добре оценено по целия свят. За съжаление, някои не до там добри търговски практики спомагат за това пчеларят да не може да получи подобаваща цена за труда, който е положил и за продукта, който е произвел.
Това са тъжните окраски, в които е облечено българското пчеларство. И ако всяка една поотделно или дори две биха били преодолима преграда, то всички заедно ни водят към един единствен момент: Тоталния срив на сектора и неговата гибел.
Къде е изходът? Това е въпрос, на който пчеларите непрестанно търсят отговор през последните години. Въпрос, на който трудно може да бъде намерен еднозначен отговор.
Може би, тук нещата трябва да се разделят на две: Това, на което трябва да обърнат сериозно внимание пчеларите, за да си помогнат сами и това, което трябва да направят институциите.
Ролята на пчеларските организациипри решаването на проблемите в сектора е голяма. За съжаление едва 20% от практикуващите пчеларство членуват в някакви структури, та било то и само на местна почва – по населени места и общини. Затова особено важно значение би имало създаването по места на силни и работещи местни сдружения или организации, обединяващи всички заинтересовани пчелари, било то любители или професионално занимаващи се с пчеларство. Едни такива структури биха могли да бъдат и свързващото звено между пчеларите, от една страна, и търговски и преработвателни предприятия от друга, а защо не и директно да договарят износ на своята продукция. Така поне до някъде може да бъде разрешен и проблемът с ниските изкупни цени на пчелните продукти. От друга страна такива структури биха били и много полезни, що се отнася до допълване и опресняване знанията на пчеларите чрез провеждане на лектории, курсове и дори практически занятия. Иновативните решения на знаещи и можещи пчелари, научни работници и специалисти в различни сфери свързани със сектора, ще могат по-лесно да достигнат до повече пчелари и ще се създаде възможност за придобиване на знания и умения, необходими за преодоляването на непрестанно възникващите проблеми относно болести, промени в климата, отравяния и др.
Тези структури могат да играят и една много положителна роля при снабдяване на пчеларите с консумативи и материали. Обединявайки се, пчеларите могат да договарят значителни отстъпки при закупуването им, с което да се снижи себестойността на произведените продукти. Чрез тези сдружения пчеларите могат заедно да рекламират продуктите, произведени в района, дори и утвърдят някои местни видове пчелен мед като запазена марка и съответно да извоюват една по-добра реализация на произведения от тях продукт.
Пчеларските сдружения по места освен всичко останало могат значително по-лесно да комуникират със селскостопанските производители за договаряне на пчелоопрашване и мерки за опазване на пчелите при третиране на насажденията с препарати за растителна защита.
Важна е ролята на националните пчеларски организации. За голямо съжаление при почти всички съществуващи в момента национални сдружения връзката между ръководство и местни структури, та дори и отделни пчелари, е сериозно нарушена. Не са изключение случаите при които тези ръководства защитават повече личните си интереси, за сметка на тези на пчеларите, които уж представляват. Това е и причината все по-често отделните дружества и пчелари да търсят директен контакт с институциите, за да предлагат решения на проблеми, които иначе са заложени като цели на националните сдружения. Не напразно доверието към тези ръководства е почти напълно изчерпано.
Как държавните институции биха помогнали за решаването на проблемите в сектора?На първо място трябва да се преработи нормативната уредба и мерките предвидени по Националната програма за развитието на пчеларството. Съществуващите в момента закони и поднормативна уредба в повечето случаи са или неработещи и не се изпълняват, или са в противоречие с други национални закони и регламенти на ЕС.
На какво трябва да се обърне внимание:
- Да се създаде ясен регламент за работата на институциите с пчеларските организации.
- Да се изработят улеснени процедури за регистрацията и настаняването на пчелните семейства.
- Да се обърне внимание на решаването на проблема с ветеринарномедицинското обслужване на стопанствата, мерките за ранно откриване и предотвратяване на разпространението на опасни заболявания по пчелите и пилото. Да се завиши ветеринарният контрол при придвижването на пчелните семейства.
- Да се създадат ясни правила за опазването на пчелите при третирането на посевите с препарати за растителна защита. Да се облекчат процедурите по доказване на нарушенията и да се въведат сериозни дисциплиниращи санкции на нарушителите. Не е лошо да се помисли и за образователни програми по отношение на опазването на пчелите и тяхната роля за повишаване на добивите от селскостопанските култури.
- Да се предвидят адекватни мерки за опазването на пчелините от кражби и посегателства, включително и въвеждането на електронна идентификация на пчелните кошери и части от тях.
- Да се предвидят мерки за въвеждане на пазарни механизми и да се създаде реална конкуренция при производството и търговията с пчелни майки и отводки (рояци). Значително подобряване на качествата на произвежданите пчелни майки и рояци и стриктен контрол върху здравния им статус.
- Да се направят промени в данъчното законодателство, при които нормативно признатите разходи да се приведат до нива, които да съответстват на реално извършените за издръжка на пчелините и пчелната база.
- Да се заделят средства по програмите за развитието на пчеларството за подпомагане на пчеларските сдружения по места, за провеждане на мероприятия по опресняване на знанията и обучение за справяне с проблемите, свързани с бързо променящите се условия на работа, на климата и настъпването на нови, непознати досега заболявания, чрез пчеларски лектории и квалификационни курсове с реномирани преподаватели и специалисти в областта на пчеларството.
- Да се създадат условия за подобряване на медоносната база чрез залесяване с медоносни видове.
- Да е създадат благоприятни условия за стимулиране на директните продажби при спазването на определени изисквания и добри производствени практики.
- Да се предприемат мерки за популяризиране ползата от пчелните продукти сред населението, с цел повишаване на вътрешното потребление.
Изпълнението на всички изброени мерки няма да реши напълно всички проблеми, но поне като за начало ще създаде по-добри условия за развитието на сектор пчеларство. Ние, пчеларите, сме тези, от които зависи собственото ни благоденствие. Самите ние трябва да направим всичко, което зависи от нас, за да може по всички начини да отстояваме своите права пред националните институции.
Пчеларите са отрязани от евросубсидии след 2014 г.
Няма яснота каква национална политика ще се води в подкрепа на сектора
16.10.2013 г.
Това съобщиха за farmer.bg от министерството на земеделието. Повод за питането беше изявлението на евродепутата Мария Габриел, според която има шанс годишно да се отпуска до 1 250 евро помощ за кошер.
Пчеларството е извън обсега на регламента за директните плащания, затова производителите на мед няма да могат да се възползват от средствата за обвързана подкрепа, поясниха експерти.
В схемата за директни плащания пчеларството никога досега не е било подпомагано, припомниха от агроминистерството. Те обаче не признаха провала си в преговорите, където българската позиция явно не е била защитена достатъчно добре.
В началото на преговорите по общата селскостопанска политика през март тази година Европейският парламент предвиждаше промяна, която да включи и други сектори освен животновъдство или зеленчукопроизводство в обвързаната подкрепа.
След драматичните преговори между държавите-членки, които приключиха през ноември т.г., окончателно беше решено пчеларството да не влиза в тази подкрепа.
Повечето европейски държави подпомагат този сектор по национални програми, затова и земеделските министри взеха лесно дискриминационното решение.
ЕС внася и значителни количества евтин мед от трети страни, с което заводоляват вътрешното търсене. Затова и Бъэлгария беше една от малкото държави-членки, която беше засегната от отказването на тази подкрепа, припомниха пчелари.
От българското министерство припомниха, че страната все пак е успяла да повиши процентът на субсидиите, които щели да получат животновъди, зеленчукопроизводители и др. Вместо първоначалното предложение за 10% годишни субсидии за стопанствата, обвързани производството, страните членки извоюваха по-голям процент. В крайна сметка се реши годишно от директните плащания 13% да отиват за обвързаните производства плюс 2% за отглеждането на протеинови култури.
На този етап от министерството на земеделието обаче не дават отговор каква национална политика ще бъде предприета в защита на пчеларството.
Днес представителите на бранша излизат на мълчалив протест, за да изразят неодобрението си от цялостната политика към това производство. Известно е, че от 2000 г. досега броят на пчеларите в страната са намалели над два пъти.
100 български пчелари ще отидат на Апимондия 2013 в Киев
Световният пчеларски конгрес на „Апимондия“ ще се проведе от 29 септември до 4 октомври в Киев, Украйна
Група от 100 български пчелари ще участва в тазгодишния Световен конгрес по пчеларство „Апимондия“ и в съпътстващото го изложение ApiExpo.
„На всеки 2 години най-голямото пчеларско събитие е именно „Апимондия“ - световният конгрес на пчеларите и съпътстващото го ApiExpo – изложение за пчеларска техника, пособия, инвентар, ветеринарно-медицински препарати и други. Като най-голямо събитие в сектор „Пчеларство“ световният конгрес фокусира и проблемите в сектора и възможните решения, както и бъдещето на пчеларството в световен мащаб“, сподели Димо Димов, председател на Националното сдружение за биологично пчеларство.
И допълни, че тази година българското участие в ApiExpo ще е организирано в два щанда – за ветеринарно-медицински препарати за пчеларството и за работно облекло и пособия за пчеларството. „За съжаление, голям български национален щанд на Апимондия 2013 няма да има. От 2 г. непрекъснато обясняваме, че има такова събитие, че то е фокусът на световното пчеларство и че имаме нужда от подкрепа за адекватно участие на България. Но на този етап нямаме подкрепа и затова участието на страната ни ще е само с два щанда, организирани от пчелари.
Според Димов добрата новина е, че интересът на българските пчелари към форума и към съпътстващото го изложение е изключително голям. Доказателство е най-значителният брой в сравнение с предишни години наши пчелари, които от сега за заявили интерес да пътуват до Украйна. Около 100 са българските пчелари от различни краища на страната, които тази есен ще бъдат в Киев. „Това означава само едно – интересът и жаждата за информация у българския пчелар не е минало“, категоричен е Димо Димов. И допълни, че най-сериозен интерес нашите пчелари са проявили към предвидените в програмата на ApiExpo посещение на пчелин и на предприятие за преработка на пчелни продукти в Украйна. Сред акцентите, които ще бъдат поставени в пленарните сесии на Световния пчеларски конгрес Апимондия, е Синдромът на празния кошер.
„Това е тема, която продължава да бъде актуална за колегите от цял свят и затова именно тя ще бъде акцент в една от сесиите на научната програма на Конгреса. Акцент в пленарните сесии ще са и отравянията на пчелните семейства и борбата с пестицидите. Знаете, че борбата срещу използването на пестициди в селското стопанство е актуална в много страни. Да, има забрана от 1 декември, но тя касае само три производа на неоникотиноиди. Това означава, че дотогава земеделските производители в цяла Европа ще са засяли, тоест ще са третирали семената. Това от своя страна означава проблем за пчеларите и в следващата пролет. Разбира се, добре е, че има политика в посока на забраната на използването на пестициди. Надяваме се броят на забранените препарати да расте“ допълни Димов.
Според него се очаква в тазгодишното издание на Апимондия тежест в сесиите да има и апитерапията като нова и алтернативна форма за профилактика и за подобряване на здравословния статус на хората по света.
Пчеларите ще могат да кандидатстват по пет схеми за еврофинансиране в периода 2014-2016 г.
Сряда, 25 Септември 2013 09:23
Занимание за вашето дете: ледена близалка с много витамини
21.06.2013г.
Искате ли да подарите на вашето дете много цветни и сладки мигове заедно? Тогава си направете ледени близалки от плодове с мед и се заредете не само с много настроение, но и с витамини и минерали. Защото за приготвянето им, не се използват подобрители, овкусители или консерванти, а само и единствено натурални и естествени продукти плюс малко ток под формата на фризера у дома. А резултатът е ледена прохлада за големите жеги.
Ако сме успели да ви убедим, знайте, че може да използвате всеки един плод за целта, според това какво обичате вие и вашето дете. И тъй като сега има доста плодове, то избора е голям. Нека да вземем три вида плод с различен цвят, които са типично летни – пъпеш, диня /малини/, кайсии /праскови/. Вместо захар, близалката ще подсладим с мед. И нищо повече. Здравословно и вкусно. Трябват ви и няколко пластмасови чашки за еднократна употреба и дървени пръчици от сладолед.
След това пасирайте всеки един вид плод поотделно и му добавете мед, но имайте предвид, че трябва да е малко по-сладко за вкуса ви, тъй като след като замръзнат, плодовете ще изгубят малко от сладостта си.
Така...Изсипвате първия вид плод – например динята или малините, на дъното на чашките и поставяте във фризера. Трябва да заемат около 1/3 от чашите. След един час извадете от фризера и добавете втория вид плод – пъпеша и забучете по една дървена клечка, като закрепите отстрани с тиксо да не падне, докато замръзва. Тиксото се лепи по продължението на отвора на чашата, така че да се опира леко в клечката. Оставяте за още един час във фризера.
Последно изсипвате и пасираните кайсии или праскови, и оставяте да замръзнат за още един час. А после ви трябва само една ножичка или пък ги обливате отвън с топла вода, за да се отдели вътрешността на чашките. И си имате едно чудесно лакомство за горещите дни. Така сами ще контролирате какво яде детето ви, а от от своя страна ще се наслади на ледените близалки като от магазините, но много по-полезни.
Пчелният прашец увеличава потентността
14 Април 2013
Немски лекари са доказали ползата от прашеца при мъже, страдащи от проблеми с простатата. „Болката и неразположението изчезват, а удоволствието от секса се завръща”, се казва в техния доклад. Свободните радикали често са в основата на хроничните проблеми в простатата. Повечето мъже усещат парене при уриниране или почти през целия ден. Приемът на пчелен прашец облекчава паренето, подуването и дава възможност на мъжа да се наслаждава на сексуалния акт. До подобен извод са стигнали и китайски учени. Те доказали, че пчелният прашец е едно от най-добрите средства за мъжете, които се оплакват от проблеми с простатата. Не на последно място той увеличава броя на сперматозоидите и плодовитостта. Сперматозоидите се движат по-бързо и са по-издръжливи.
Пчелният прашец е богат на цинк, който пък увеличава либидото. От друга страна прашецът се справя със стреса, който при много мъже е истинска любовна спирачка. Причината е, че той е богат на аминокиселини, незаменими мастни киселини, витамини и минерали. Доказано е, че приемът му повишава настроението. Спортистите използват пчелната сладост от векове, за да увеличат енергията и издръжливостта си. Представете си какво ще се случи, ако го използвате в любовната игра. Пчелният прашец се счита за една от суперхраните в природата, което означава, че може да ви осигури всичко, от което се нуждаете.
фиг.1 – Вирусът на ХИВ.
Нанотоксинът Мелитин пробива двата слоя, в които се намира вирусът и достига до него
Как действа?
Мелитинът може да бъде използван превантивно или срещу вече съществуващ вирус на ХИВ в човешкия организъм. Той пробива двуслойния “плик” обграждащ вируса (фиг.1). Той може да бъде прилаган интравенозно при вече съществуващи заболявания на ХИВ, или вагинално.
“човешки имуннодефицитен вирус”) е често мутиращ ретровирус, който атакува човешката имунна система. Показано е, че вирусът причинява синдрома на придобитата имунна недостатъчност (СПИН).
Повече от 13 млн. души по света са заразени с вируса на ХИВ/СПИН. Около 3,3 млн. от тях са под 15 годишна възраст.
УЧЕНИТЕ ОБЯСНЯВАТ НА ПРОСТ ЕЗИКВ наночастици, по-малки от ХИВ се влива токсина Мелитин. Наночастиците имат и “защитна броня” на своята повърхност, която им позволява да “отскачат” от нормалните клетки и ги оставя непокътнати. Нормалните клетки са по-големи от тези на ХИВ за това токсинът успешно атакува само тях, тъй като те са толкова малки, че се побират между “броните” на наночастиците.
Наночастиците разрушават средата на вируса и пробиват дупки в двойната защитна мембрана на вируса. Учените са категорични, че вирусът не може да се адаптира към атаката и бива унищожен.
Повече информация на английски:
Какви микроелементи се съдържат в Българския пчелния мед?
В българския мед са установени 30 микроелемента. Минералните вещества в него са: калций, фосфор, калий, натрий, хлор, сяра, магнезий, желязо, силиций, манган, барий, никел, сребро, цинк, волфрам, иридий, паладий, молибден, алуминий, хром, кобалт, ванадий, арсений, тронций, титан, платина, кадмий, олово, мед и в някои видове мед се съдържа йод. Тези елементи се намират в променливи малки количества, в някои случаи в милионни части от процента.
Минералните вещества в меда се намират във вид на органични съединения, което повишава тяхната усвоимост от организма на човека. Микроелементите в него са почти в същото съотношение, както и в кръвта на човека. Богатият минерален състав на меда обуславя алкализиращо действие, с което той подпомага освобождаването на организма от вредните продукти на обмяната, които имат кисела реакция.
Микроелементите в пчелния мед се намират в най-подходяща форма за усвояване от организма, подпомагат храносмилането, процесите на кръвообръщението, тъканното дишане. Те спомагат за лечението на анемията, предпазват от атеросклероза, повишават имуннобиологичните сили, ускоряват процеса на лечение на редица заболявания и имат подмладяващи свойства.